Narzędzia do napraw panelowych

W ostatnich latach pojawiło się wile nowych narzędzi do prowadzenia napraw panelowych karoserii samochodowych. Wprowadzenie na rynek tych narzędzi związane jest bezpośrednio z rosnącymi oczekiwaniami pracowników warsztatów blacharskich. Poza znanymi rozwiązaniami dostępnymi już w latach dziewięćdziesiątych i wcześniej , obecnie oferowane są zestawy narzędzi i urządzeń skonfigurowane w zestawy odpowiadające współczesnej filozofii prowadzenia napraw panelowych karoserii. Wiele z dotychczas stosowanych narzędzi zostało udoskonalonych i dopasowanych do stosowania przy naprawach blach wysokogatunkowych oraz wykonanych ze stopów aluminium. Nowe podejście do napraw karoserii wykonanych według najnowszych technologii produkcji skutkuje zaoferowaniem serwisom blacharskim specjalizowanych zestawów narzędzi. Jedną z wiodących firm oferujących takie zestawy jest EZ DENT SYSTEM.

fot. 1. Zestaw narzędzi do napraw panelowych. Wszystkie narzędzia wraz ze spoterem blacharskim umieszczone na ergonomicznym wózku. To dzisiaj podstawowe wyposażenie blacharskie. (EZ DENT)

Podstawowy zestaw narzędzi do napraw panelowych powinien być wyposażony w wielofunkcyjny spoter blacharski. W zestawie EZ DENT jest to spoter zasilany z sieci 400V o mocy blisko 4000A (w aktualnie produkowanym modelu moc został zwiększona o ok. 12%). Ale spoter to jest jedynie jednostka zasilająca i umożliwiająca przygrzewanie elementów roboczych oraz obkurczanie termiczne blachy w naprawianych miejscach. Dla uzyskania pełnej efektywności oraz zwiększenia opłacalności napraw panelowych niezbędne jest zastosowanie dodatkowego wyposażenia. Są dwa najważniejsze przyrządy, które wpływają na skrócenie czasu  oraz poprawę jakości napraw panelowych. Są to: STRONG PULLER (1) oraz EASY PULLER (2). Przyrządy te przeznaczone są do współpracy ze spoterami blacharskimi oraz do stosowania w w klejowych naprawach PDR. Technologia zastosowania STRONG PULLERA przedstawiona jest na rys.1.

 

 

rys. 1. Działanie STRONG PULLERA. Praca podczas usuwania wgniecenia o znacznym zakresie (BR)

 

Jest to przyrząd, który znacznie przyspiesza usuwanie wgnieceń karoserii o znacznym zakresie. Niezastąpiony w miejscach gdzie nie ma możliwości wspomagania naprawy od strony wewnętrznej uszkodzenia a szczególnie tam gdzie wyciąganie wgnieceń wymaga zastosowania znacznej siły. Znakomicie sprawdza się np. podczas typowych uszkodzeń progów samochodowych, w których blacha jest stosunkowo o dużej grubości, a jej twardość jest dodatkowym utrudnieniem podczas naprawy.

 

rys. 2. Zastosowanie technologii napraw przy pomocy STRONG PULLERA w różnych strefach karoserii. (GYS-HERKULES)

 

Dotychczas można było naprawiać takie uszkodzenia jedynie poprzez rozcięcie progu, przyspawanie MIG/MAGiem elementów do ciągnięcia lu wymianę części uszkodzonego progu. Wszystkie te metody mają jedną zasadniczą wadę: są za drogie. W obecnej chwili najcenniejszy jest czas, a jego ewentualne skrócenie to zwiększenie opłacalności.

 

Fot.2. STRONG PULLER zastosowany do naprawy znacznego uszkodzenia poszycia drzwi. (EZ DENT)

 

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii napraw panelowych zmniejsza się do minimum ingerencję w strukturę materiału z jakiego został wykonany element. Ale to nie koniec zysków. Następna operacja po naprawie blacharskiej jest przygotowanie elementu do lakierowania. W przypadku zastosowania nieinwazyjnej technologii przygotowanie  do lakierowania nie wymaga zbyt długiego czasu ponieważ element w miejscu naprawy jest bliski temu z przed uszkodzenia. Nie ma potrzeby nakładania kolejnych warstw szpachlówki, szlifowania ich oraz czekania aż poszczególne warstwy się w pełni utwardzą. Jak wiadomo, stosowanie zbyt grubych warstw masy szpachlowej zwiększa ryzyko reklamacji. Miejsce naprawy podatne jest na pękanie zbyt grubej warstwy masy szpachlowej, a efekt tego jest powszechnie znany… Drugi z wymienionych wcześniej przyrządów to EASY PULLER.

 


Fot.3. EASY PULLER podczas usuwania rysy na drzwiach. (EZ DENT)

 

Jego najważniejszą cechą jest możliwość naprawy niewielkich uszkodzeń punktowych oraz tzw. rys z bardzo dokładną kontrolą stosowanej siły. Na wyposażeniu znajduje się również elektroda miedziana do punktowego obkurczania termicznego blachy. Technologia naprawy przedstawiona jest na rys.3.

 

rys. 3. Działanie EASY PULLERA. Trzy fazy pracy. (BR)

 

rys. 2. Zastosowanie technologii napraw przy pomocy EASY PULLERA w różnych strefach karoserii. (GYS-HERKULES)

 

Warto jeszcze poświęcić kilka słów dla pozostałego wyposażenia systemu do napraw panelowych EZ DENT. W wózku EZ DENT znajduje się szuflada ze specjalnym wyposażeniem uzupełniającym. Zawiera ona zarówno dodatkowe narzędzia jak i część elementów eksplotacyjnych.

 

Fot.3. Szuflada wózka EZ DENT z wyposażeniem dodatkowym oraz elementami eksploatacyjnymi. (EZ DENT)

 

Ja wiadomo w celu przygrzania jakichkolwiek elementów roboczych należy usunąć wszelkie powłoki lakierowe oraz antykorozyjne. Do tego celu najlepiej zastosować szlifierkę precyzyjną o napędzie pneumatycznym (3). W przypadku większych powierzchni zaleca się użycie tarczy nylonowej montowanej do wiertarki poprzez specjalny uchwyt.

 

Fot.3. SZLIFIERKA PRECYZYJNA do usuwania powłok lakierowych i antykorozyjnych w miejscu naprawy. (EZ DENT)

Narzędziem do wstępnego (międzyoperacyjnego) oraz końcowego ukształtowania miejsca naprawy poprzez usunięcie nierówności jest tarnik blacharski (4). Jest to rodzaj pilnika, który posiada możliwość ustawiania kształtu elementu roboczego w zależności od potrzeb oraz upodobać blacharza. Element roboczy jest wymienny i w przypadku zużycia łatwo można zastąpić go nowym.

Fot.4. TARNIK do wyrównywania powierzchni po naprawie. (EZ DENT)

Opisane zostały podstawowe narzędzia do napraw panelowych elementów karoserii znajdujące się w zestawach naprawczych EZ DENT SYSTEM. Warto jeszcze wspomnieć, że niedocenianym a niezbędnym elementem każdego zestawu są młotki aluminiowe. Są niezbędne podczas napraw elementów karoserii wykonanych ze stopów aluminium ale również bardzo przydatne podczas napraw elementów stalowych. Ich unikalne właściwości mechaniczne powodują, że praca jest bardziej efektywna i znacznie bezpieczniejsza. Zestawy naprawcze można dobierać według potrzeb oraz doświadczeń blacharza polecamy jednak uważnie przeanalizować co radzą profesjonalni producenci narzędzi. Należy zwrócić uwagę, że praktycznie wszystkie narzędzia jakie oferowane są na rynku to efekty wdrożenia w życie pomysłów blacharzy z całego świata, nie jedynie opracowania teoretyczne konstruktorów…

Szuflady blacharskie jako wyposażenie wózków narzędziowych to nowe podejście do kompletowania zestawów narzędzi dla warsztatów samochodowych wdrożony wspólnie przez firmy HERKULES, EZ DENT oraz TRIUMF. Na zdjęciu przedstawiona została szuflada z narzędziami blacharskimi. Jest ona częścią wózka narzędziowego TRIUMF.

 

fot. 5 Zestaw narzędzi podstawowych dla blacharza umieszczonych w szufladzie wózka narzędziowego. Koncepcję „szuflady blacharskiej” opracowano w firmie HERKULES, EZ DENT oraz TRIUMF.(HERKULES)

 

 

Bogusław Raatz

© www.raatz.pl